Motto: „Má to cenu!“
Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (anglickým názvem The Duke of Edinburgh´s International Award, zkráceně DofE Award) je prestižní program neformálního vzdělávání pro mladé lidi ve věku 14 - 25 let.
Program založil v roce 1956 princ Philip, manžel britské královny Alžběty, vévoda z Edinburghu společně s německým pedagogem a významným propagátorem zážitkové pedagogiky Kurtem Hahnem a vedoucím první úspěšné expedice na vrchol Mount Everestu lordem Huntem. Proto se v programu DofE Award spojuje důstojnost britské královské rodiny s klady zážitkové pedagogiky a neopakovatelností velkých dobrodružství.
Mezinárodní cena vévody z Edinburghu je pro mladého člověka především osobní výzvou. Účastník programu v něm má možnost poznat sám sebe jako jedinečnou osobnost s potenciálem proměňovat svá přání ve skutečnost. K tomuto poznání ho dovede plnění dílčích výzev, jejichž konkrétní podobu si pod vedením zkušených vedoucích či školitelů programu určuje každý účastník individuálně. Na cestě k certifikátu o úspěšném absolvování programu tak nesoutěží mladí lidé mezi sebou, ale jen sami se sebou. Stěžejními vlastnostmi účastníků programu jsou odhodlání a vytrvalost. Překonání sebe sama i vlastních očekávání se pro mladého člověka stane tou největší odměnou. Mladí lidé se do programu zapojují dobrovolně a ve svém volném čase. Účastníci programu se věnují rozvoji dovedností, sportovním aktivitám, dobrovolnictví a podnikají dobrodružné expedice. Pro splnění zlaté úrovně se navíc účastní akce s pobytem. Své aktivity a cíle si sami vybírají, a to na bronzové, stříbrné nebo zlaté úrovni. Po jejich splnění získají prestižní certifikát na slavnostním předávání s účastí významných osobností z České republiky i ze zahraničí.
Po celém světě se do programu DofE Award zapojilo už na 8 milionů mladých lidí ze 140 zemí. To vše díky tisícům škol a organizací, které účastníkům poskytují potřebnou podporu.
V České republice fungoval program od r. 1993 do roku 2013 pod názvem EDIE.
Náš domov se do programu zapojil v roce 2010. Práci v něm považujeme za prestižní záležitost a skvělou příležitost osobního růstu i smysluplného trávení volného času pro všechny, kdo se do programu zapojí. V programu pracujeme s nadšením a velkým nasazením a jsme hrdí na to, že jsme jeho součástí.
Celý život dáváme a dostáváme. Dobrovolnictví je jedním ze způsobů, jak dávat a dostávat zároveň. Seznámíme se při něm s lidmi, které by jsme jinak nepotkali a naučíme se empatii, toleranci, zodpovědnosti a trpělivost. Zažijeme také, jaké to je být užitečným.
Každý v sobě skrýváme jiný talent. V našem programu se proto děti sami rozhodují, co chtějí zlepšit nebo se věnují tomu, co je nejvíce baví. Možností je spousta, např. hra na hudební nástroj, jazyky, keramická nebo nějaká technická dovednost.
Sportem ku zdraví a pohodě. V této oblasti programu zlepšujeme svůj sportovní výkon, fyzickou kondici, poznáváme radost z pohybu a naučíme se dbát na zásady zdravého životního stylu. Můžeme se věnovat týmovému sportu a přitom získat nové kamarády či si zvolit sport individuálně.
Za hranice všedních zážitků. Expedice je výzvou k překonávání obav z neznámého a příležitostí vyrazit s partou na několik dní a objevovat zajímavá místa v České republice. Může pršet, může sněžit, ale dobře připravenou skupinu nic takového nepřekvapí.